صفحه اصلی / اخبار سایت / انتقال تکنولوژی

انتقال تکنولوژی

دکتر یاسر هشترخانی حقوقدان و تحلیل‌گر حقوق بین‌الملل درباره انتقال تکنولوژی می‌نویسد: انتقال تكنولوژی (كه به اختصار TOT ) ناميده مي‌شود، روند انتقال (منتشر كردن) تكنولوژی از مكان ها و گروه هايی است كه  (منشا ان تكنولوژی ميباشند) به محلهای گسترده تری كه شامل افراد و مكانهای گستر ده تری برای توزيع ان تكنولوژی است.

اين عمل از روش های مختلفی صورت ميپذيرد:

در ميان دانشگاه ها، از دانشگاه‌ها به مشاغل، از مشاغل بزرگ به مشاغل كوچك‌تر، از دولت‌ها به مشاغل، از اين سو به آن سوی مرزها، بصورت رسمی يا غير رسمی، بصورت علن يا محرمانه.

اين اقدام اغلب بصورت تلاشی هماهنگ در غالب به اشتراك گذاشتن مهارت ها، دانش، تكنولوژی، روشهای ساخت، نمونه های توليد، امكانات بين دولت‌ها و دانشگاه‌ها و ساير مؤسسات است؛ با اين اطمينان كه توسعه های فنی و علمی، قابل دسترسی برای محدوده گسترده‌تری از كاربران قرار گرفته و اين امر منتهی به توليدات، فرآيندها، نرم افزارها، مواد يا خدمات جديدی خواهد گرديد.

انتقال تكنولوژی به دو صورت افقی و عمودی صورت مي‌پذيرد:

انتقال تكنولوژی افقی حركت تكنولوژی از منطقه‌ای به منطقه ديگر است. در حال حاضر انتقال تكنولوژی اصولا بصورت افقی است. انتقال تكنولوژی عمودی هنگامی بوقوع می پيوندد كه تكنولوژی از مراكز پژوهش به بخش‌های تحقيق و گسترش منتقل مي‌شود.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

شرح سفر به هشترخان

دکتر یاسر هشترخانی رئیس مؤسسه حقوقی عدالت رهیاب و حقوقدان در یاداشتی می‌نویسد: روز دوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *