صفحه اصلی / مسائل سیاسی / وزیر نفت در حاشیه جلسه هیات دولت

وزیر نفت در حاشیه جلسه هیات دولت

وزیر نفت در حاشیه جلسه هیات دولت:

کار صداوسیما درست نبود/ در ماجرای نفوذ هیچ مرجعی گزارش رسمی به ما نداشته است

 

▪️اوپک سازمانی است که تصمیمات آن باید با اجماع گرفته شود و نباید این تصمیمات از خارج از اوپک به آن ابلاغ شود، هرگونه تصمیمی باید در میان خود اعضای اوپک گرفته شود.

▪️اخیراً فرآیندهایی در اوپک صورت می‌گرفت که این فرآیندها خارج از روال 60 ساله اوپک بود، که موجب نگرانی اعضای اوپک شده بود.

▪️بعضی از اعضای اوپک، به هر دلیلی مطالبشان را به صورت علنی عنوان نمی‌کنند، اما ما به صراحت این موضوعات را در اجلاس وزرا بیان کردیم که این کار تأثیرگذار بود.

▪️مهم‌ترین تأثیر بیان این موضوعات، در منشور همکاری اوپک و غیر اوپک قابل‌ ملاحظه بود که از نظر مفهومی تغییراتی در این منشور صورت گرفت.

▪️فکر نمی‌کنم دیگر چنین اتفاقی بیفتد و تصمیمی خارج از اوپک اتخاذ شود و اوپک آن را تصویب کند. تمام اعضای اوپک دارای حق مساوی هستند و این سازمان تصمیماتش را با اجماع اتخاذ می‌کند و این موضوع مهم‌ترین چیزی بود که من در این دوره به دنبال آن بودم.

▪️از طریق مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی، به آنها گفتیم که ایران تحت فشار مذاکره نمی‌کند و اگر قرار باشد تغییری در شرایط ایجاد شود، حتماً باید پیش از آن تحریم‌ها برداشته شود.

▪️بیژن زنگنه در مورد پخش صحت پخش گزارش صدا و سیما در مورد  نحوه صادرات نفت ایران، اظهار کرد: اگر درست بگویند این یعنی هر چه وزارت نفت رشته کرده است آن‌ها پنبه کرده‌اند.

▪️وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در این زمینه با رئیس صداوسیما صحبت کرده‌اید، بیان کرد: بله، صحبت کرده‌ام؛ ولی گفتند کسان دیگری هم قبل از ما این‌ها را پخش کردند که من هم معتقدم برخی رسانه‌های خارجی دشمن ما هستند؛ بنابراین حتی بازنشر مطالب آن‌ها هم کار خوبی نیست و هیچ کس در کشور نباید در این زمینه کار خلافی کند، البته آنچه رویترز می‌گوید درست نیست و رسانه‌های ما هم باید حواس‌شان جمع باشد و رسانه‌ها اخباری از صادرات نفت منتشر کنند که وزارت نفت آن‌ها را تایید می‌کند.

 

▪️وزیر نفت در ادامه در پاسخ به این پرسش که آنچه رسانه‌های خارجی درباره‌ صادرات نفت ایران بیان می‌کنند درست است؟ گفت: آنچه که آنها می‌گویند را من تایید نمی‌کنم، خیلی از اخبار رویترز در این باره دروغ است، اما رسانه‌های ما نباید گول آنها را بخورند، از رسانه‌ها می‌خواهم به عنوان یک وظیفه ملی اخباری در مورد صادرات نفت منتشر کنند که مورد تأیید وزارت نفت باشد.

 

▪️وزیر نفت همچنین درباره‌ انتقال اسناد شرکت نفت توسط خانم بازداشتی، اظهار کرد: هیچ مرجعی هیچ گزارش و تماس رسمی با ما در این زمینه نداشته و هر چه هست شفاهی و غیر رسمی است؛ البته دو سال پیش یک دستگاهی با یکی از همکاران ما در این زمینه صحبت‌های غیر رسمی داشته است، اگر چیز جدیدی است باید به صورت رسمی به ما بگویند.

 

▪️زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا برخی در داخل کشور به دنبال هدف قرار دادن شما هستند؟ گفت: موضوع بزرگ‌تر از این‌هاست.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

شکایت ایران از آمریکا روی میز لاهه

دکتر یاسر هشترخانی حقوقدان و تحلیلگر مسائل سیاسی در حوزه بین الملل، در یادداشتی درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *