صفحه اصلی / مسائل نفتی کشور / نفت همچنان یکه‌تاز است

نفت همچنان یکه‌تاز است

مرور مطالب نفتی روزنامه‌ها/ نفت همچنان یکه‌تاز است

 

? امروز پنجشنبه سوم مردادماه روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم سید حمید حسینی  و باعنوان نفت و آینده مبهم اقتصاد نوشت:  صندوق بين‌المللي پول در تازه‌ترين گزارش خود‌، نرخ رشد اقتصادي براي جهان را تعديل كرد. افزايش تنش تجاري ميان چين و امريكا و تحريم‌هاي نفتي و ايجاد بي‌ثباتي در بازار نفت‌ از مهم‌ترين دلايلي هستند كه براي كاهش نرخ رشد اقتصادي جهان عنوان شده است. در نگاه اول، اين گزارش نشان مي‌دهد نمي‌توان از اثري كه نفت بر اقتصاد جهاني و ساير بخش‌هاي اقتصادي مي‌گذارد، غافل شد. ارزش افزوده‌اي كه نفت و ساير بخش‌هاي مرتبط با آن مانند پتروشيمي بر اقتصادكشورهاي وابسته به نفت مي‌گذارد، قابل چشم پوشي نيست؛ چرا كه سهم اين بخش به ويژه در اقتصاد كشورهاي وابسته به نفت بر رشد اقتصادي بسيار بالا است. از سوي ديگر نفت خام، ماده اوليه براي توسعه و رشد اقتصادي ساير كشورها نيز محسوب مي‌شود. بنابراين طلاي سياه سهم قابل توجهي در مناسبات اقتصادي و رشد شاخص‌هاي كلان دارد و هر زمان كه اين بازار دچار تلاطم و نوسان شود به نحوي كه سرمايه‌گذاري در آن كاهش يابد و پيش‌بيني سمت و سوي بازارها به سختي صورت گيرد‌، فضاي بازار نيز به سمت امنيتي شدن رفته و قطعا رشد اين بخش هم كاهش مي‌يابد. وقتي كشورهاي صادركننده نفت مانند ايران، ليبي و ونزوئلا به هر دليلي با چالش‌هايي براي صادرات نفت مواجه شوند، رشد اقتصادي اين كشورها دستخوش تغيير شده و پايين مي‌آيد. از سوي ديگر كاهش صادرات منجر به كاهش عرضه نفت در بازارهاي جهاني شده كه اين امر توليد را نيز با مخاطره روبرو مي‌كند. اما روي ديگر سكه، افزايش قيمت‌ها به دليل كاهش عرضه است كه رشد اقتصادي را كاهش مي‌دهد. تجربه نشان مي‌دهد كه تنش در منطقه استراتژيك خاورميانه كه مهم‌ترين منطقه براي توليد و صادرات نفت است، مي‌تواند قيمت‌هاي نفت را تا 10 دلار بيشتر از قيمت‌هاي كنوني افزايش دهد.

 

? در بخش دیگری از یادداشت اعتماد می‌خوانیم: قاعدتا قيمت نفت هم بر رشد اقتصادي كشورهاي اروپايي يا چين و هند به عنوان اقتصادهاي نوظهور قدرتمند؛ تاثيرات منفي دارد. مي‌توان اذعان كرد كه تنش‌هاي اخير در منطقه خاورميانه بين 3 تا 4 دلار بر قيمت‌هاي نفت اثرگذار بوده است. اما نامناسب بودن وضعيت اقتصادي تنها به نوسان در بازار نفت محدود نمي‌شود بلكه به دليل افزايش بدهي دولت‌ها، روند رشد اقتصادي جهان كاهشي شده است. چنان‌كه اخيرا اعلام شده كه چين سه برابر بودجه خود بدهي‌هاي دولتي دارد. بنابراين مي‌توان گفت كه آينده اقتصادي جهان مبهم است و بيم آن مي‌رود كه تجربيات شكل گرفته در سال 2008 و بحران بزرگ مالي مجددا تكرار شود. هيچ‌كدام از ديدگاه‌هاي موجود اوضاع مناسب و مساعدي را براي اقتصاد دنيا پيش‌بيني نمي‌كند.نفت و بحران نفت و درگيري‌هاي منطقه خاورميانه اثر منفي بر هر پيش‌بيني در خصوص آينده اقتصاد خواهد گذاشت و بازيگران اقتصادي دنيا را محافظه‌كارانه‌تر خواهد كرد تا جريان خريد و تقاضا را به تاخير بيندازند و منتظر آينده شوند و بر اساس آن نسبت به تقاضا و خريد تصميم‌گيري كنند.

 

? روزنامه تعادل در گزارشی با عنوان ” نفت همچنان یکه تاز است” نوشت: این روزها با رفتار ظاهری دونالد ترامپ که گاه و بیگاه از کم شدن اهمیت خاورمیانه برای امریکا صحبت می‌کند مساله کم شدن اهمیت نفت هم در صحبت‌های روزمره جا باز کرده است. مرتضی بهروزی‌فر کارشناس اقتصاد انرژی به ایلنا گفته است وابستگی نفتی امریکا به خاورمیانه کم شده اما نفت همچنان مهم است و جایگاهش اگر اتفاق خیلی ویژه‌ای در خودروهای برقی بیفتد تغییر نمی‌کند. چندی پیش یک پروفسور خاورمیانه‌شناس نیز در گزارشی این ایده که اهمیت خلیج فارس برای امریکا کمتر شده است را با تکیه بر اهمیت تاریخی تنگه هرمز حتی پیش از تبادلات نفت خام زیر سوال برده بود.  مرتضی بهروزی‌فر کارشناس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی اظهار داشت: امریکا قبلا بخش قابل توجهی از نیاز خود را از منطقه خاورمیانه و خلیج فارس تامین می‌کرد، اکنون وابستگی این کشور به منطقه بسیار کم شده حتی طی ۱۵ سال گذشته از کشوری مثل عربستان نیز وارداتش به‌شدت کاهش یافته است. مسلما این کشور، تولید داخلی را افزایش و وابستگی به منطقه خلیج فارس را کم کرده است. وی گفت: ایران که یکی از تامین‌کنندگان عمده نفت امریکا حساب می‌شد و کشوری بوده که حجم قابل توجهی به ایالات متحده صادرات داشته، طی ۴۰ سال گذشته بعد از اشغال سفارت امریکا عملا هیچ‌گونه مراوده نفتی با امریکا نداشته و صادرات به این کشور صفر شده است.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

سربرگ پتروشیمی، تضمینی برای دریافت فاینانس

روزی که سربرگ پتروشیمی، تضمینی برای دریافت فاینانس بود!   یاسر هشترخانی کارشناس حوزه نفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *