صفحه اصلی / مسائل سیاسی / مکرون در دنیای مجازی سیر می کند

مکرون در دنیای مجازی سیر می کند

مکرون در دنیای مجازی سیر می کند/ رایزنی در خصوص مسائل منطقه نیاز به حضور فرانسوی ها ندارد

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت:برجام قابل مذاکره مجدد نیست از طرف دیگر اگر هم بنا باشد نقش ایران و تاثیر آن در ایجاد ثبات منطقه‌ای در جایی تعریف شود آن وقت دیگر نیازی به حضور مکرون به عنوان رئیس جمهور فرانسه وجود ندارد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر سابق ایران در کشور‌های لهستان و لیتوانی در خصوص اظهارات اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی براینکه عربستان سعودی نیز باید در مذاکرات احتمالی ۱+۵ و ایران در خصوص برجام حضور داشته باشد گفت: مکرون احتمالا بیش از اینکه در دنیای واقعی باشد در جهان مجازی سیر می‌کند و شرایط واقعی برجام و گذشته آن را فراموش کرده، نکته مهم در خصوص موضوع برجام آن است که دیگر قابل مذاکره مجدد نیست که بنا باشد شرط و شروط جدید یا اعضای دیگری به آن اضافه شود و از طرف دیگر اگر هم بنا باشد نقش ایران و تاثیر آن در ایجاد ثبات منطقه‌ای در جایی تعریف شود آن وقت دیگر نیازی به حضور مکرون به عنوان رئیس جمهور فرانسه وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: موضوعات منطقه‌ای به کشور‌های حاضر در منطقه مربوط می‌شود و طبیعتا با حضور آن‌ها باید بررسی شود و هیچ دخالتی از طرف اروپایی به ویژه مکرون پذیرفته نخواهد بود.

 

مهمانپرست گفت: مکرون برای اینکه بخواهد ایفای نقشی داشته باشد یا برای خود جایگاهی ایجاد کند چنین سخنان نسنجیده‌ای به زبان آورده است.

 

سفیر سابق ایران در کشور لیتوانی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی اروپا به دنبال آن است که نقش پلیس بد را در روابط بین ایران و غرب بازی کند یا خیر گفت: جدایی از این که الان فرانسه به دنیال ایفای نقش پلیس خوب یا بد است همواره اروپایی‌ها نشان دادند پیروی سیاست آن‌ها هستند و اصولا این اروپاست که از خود توانایی اتخاذ مواضع مستقلانه ندارد.

 

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ادامه داد: همیشه عجز اروپا در مقابل سیاست‌های آمریکایی‌ها قابل مشاهده بوده است و الان هم که دولت دمکرات بایدن در آمریکا روی کار آمده باید منتظر ماند و دید در عمل دیدگاه آن‌ها در قبال بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های غیرقانونی ایجاد شده توسط ترامپ با چه واکنشی از طرف بایدن مواجه خواهد شد.

 

سفیر سابق ایران در کشور لهستان با تاکید براینکه اگر آمریکایی‌ها بخواهند تصمیمی را اتخاذ کنند و به طور جدی وارد میدان شوند اروپا نه توان مقابله با آن‌ها را دارد نه در جایگاهی است که بخواهد نقش پلیس بد را بازی کند گفت: در هر صورت در شرایط فعلی نقش و تصمیم آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است و این نوع عملکرد آنهاست که تعیین کننده است.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر آمریکایی‌ها بخواهند پیش شرطی تعیین کنند که ایران باید یک سری اقداماتی را پیش از برگشت آن‌ها به برجام انجام دهد در حقیقت حکایت از آن دارد که طرف آمریکایی به دنبال آن است از فضای ایجاد شده توسط ترامپ حداکثر استفاده را ببرد.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

شکایت ایران از آمریکا روی میز لاهه

دکتر یاسر هشترخانی حقوقدان و تحلیلگر مسائل سیاسی در حوزه بین الملل، در یادداشتی درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *