صفحه اصلی / مسائل سیاسی / مهمانپرست: در ۸ سال گذشته از توان داخلی غفلت شد

مهمانپرست: در ۸ سال گذشته از توان داخلی غفلت شد

مهمانپرست: در ۸ سال گذشته از توان داخلی غفلت شد

 

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به تجربه ۴۲ سال گذشته، گفت: در طول ۸ سال گذشته تمرکز روی غرب بود و انتظار این بود که با برجام مشکل حل می‌شود، ولی عملا از توان‌های داخلی غفلت شد.

رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در ویژه برنامه «پلاک دیپلمات» بسیج دانشجویی شریف گفت: سیاست کلان خارجی توسط رهبری و سند‌های بالادستی تعیین می‌شود. البته وزارت خارجه در تعیین این سیاست دخالت دارد، ولی در نهایت وزارت خارجه باید مجری باشد.

وی اظهار داشت: در طول این چندساله وزارت خارجه باید مجری سیاست کلان می‌بود، اما تحت تاثیر دولت‌ها قرار گرفت.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ادامه داد: حاصل تجربه این ۴۲ سال این است که سیاست خارجه وظیفه اصلی اش تامین منافع ملی است و ۳ اصل عزت، مصلحت، حکمت باید تعیین کننده چارچوب حرکتی ما باشد.

مهمانپرست تصریح کرد: باید سیاست خارجه را به منافع کشور‌ها گره بزنیم تا سیاست‌های آن‌ها پایدار شود و یک دفعه پیمان هایشان زیر پا نگذارند و سیاست شان را تغییر ندهند.

وی اظهار داشت: باید سیاست‌های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت داشته باشیم. جایگاه‌های کشور‌های مختلف، برنامه‌های بلند مدت و میان مدت با کشور‌هایی مثل چین و روسیه و … مشخص شوند.

وی ادامه داد: باید در همکاری‌های بین المللی، دو جانبه و منطقه‌ای توازن برقرار کنیم. در طول ۸ سال گذشته تمرکز روی غرب بود و انتظار این بود که با برجام می‌توان مشکل آمریکا را حل کرد و همه وزارت خانه‌ها فعال می‌شوند و به این شکل از توان‌های داخلی هم غفلت شد.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

شکایت ایران از آمریکا روی میز لاهه

دکتر یاسر هشترخانی حقوقدان و تحلیلگر مسائل سیاسی در حوزه بین الملل، در یادداشتی درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *