صفحه اصلی / مسائل اجتماعی / تحولی بزرگ در انتظار صنعت نفت و اقتصاد ایران

تحولی بزرگ در انتظار صنعت نفت و اقتصاد ایران

دکتر یاسر هشترخانی مشاورعالی در کمیسیون اصل نودم مجلس درباره تحولی بزرگ در انتظار صنعت نفت و اقتصاد ایران گفت: انعقاد تفاهم‌نامه میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه در صورت تبدیل شدن به قرارداد تحولی بزرگ در صنعت نفت و اقتصاد ایران خواهد بود.

وی درباره انعقاد تفاهم نامه میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه به منظور سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلاری روس‌ها در پروژه‌های نفتی ایران، خاطرنشان کرد: این سرمایه‌گذاری درصورت انجام شدن تحول بزرگی در صنعت نفت ایران ایجاد خواهد کرد چراکه بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت و حتی اقتصاد ایران است.روسیه در سال‌های گذشته نشان داده توانمندی‌های خود را درصورت نیاز رسانه‌ای و عمومی خواهد کرد به همین دلیل این تفاهم‌نامه و قدمی که روس‌ها در این زمینه برداشته‌اند قابل تامل است و درصورت تحقق این قرارداد باید گفت؛ دیگر تحریم‌ها معنا دارد و مهر بطلان بر تمام تحریم‌ها علیه ایران خواهد بود.

دکتر هشترخانی در ادامه اظهار کرد:  بازار رقابتی قابل تاملی میان ایران با شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان در پی این قرارداد ایجاد خواهد شد و ایران به یکی از رقبای اصلی آن‎ها تبدیل می‌شود. تفاهم‌نامه شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم شامل 6 محور است که عبارت‌اند از: 1- سرمایه‌گذاری در توسعه میادین نفتی و گازی 2- سرمایه‌گذاری جهت تکمیل پروژه نیمه‌تمام ایران-ال.ان.جی، تعریف پروژه‌های جدید ال.ان.جی شناور (FLNG) و ال.ان.جی کوچک مقیاس (MiniLNG 3- سوآپ گاز 4- سوآپ فرآورده نفتی 5- احداث خطوط فشار قوی صادراتی 6- انتقال فناوری و تکنولوژی مربوط به نفت و گاز.

وی در پایان بیان داشت: در جلسه با آقای پوتین و آقای رئیسی تصریح شد که این تفاهم‌نامه‌ها مرحله اجرایی خودش را دنبال کند، در نتیجه مشخص است که در سطوح بالای کشور ایران و روسیه، این اراده برای به نتیجه رسیدن تفاهم‌نامه نفتی وجود دارد. تاکنون نیز توسعه 7 میدان نفتی با سرمایه‌گذاری روس‌ها تبدیل به قراردادهایی به ارزش 4 میلیارد دلار شده‌اند که اکنون در مرحله عملیات اجرایی است که از این 7 میدان، 2 میدان پایدار غرب و آبان جزو میادین مشترک هستند.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

حقوق زنان در قانون اساسی ج.ا.ا

حقوق زنان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تدوین دکتر یاسر هشترخانی؛ خانواده واحد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *