انواع احكام

انواع احكام

 

1)حضوري و غيابي: در رسيدگي اختصاري (شفاهي و بدون تبادل لايحه طرفين دعوا) حكم حضوري است مگر اينكه خواندۀ دعوا در هيچ يك از جلسات حاضر نشده يا لايحۀ دفاعيه تقديم ننموده باشد. در مورد حكم غيابي، مسأله واخواهي مطرح است.

 

2)حكم قطعي و غيرقطعي: حكمي را كه رسيدگي ماهوي ديگري نداشته و قابل اجرا باشد قطعي و حكمي كه قابل شكايت از طرق قانوني (واخواهي، تجديدنظر) است غير قطعي مي‌نامند.

 

3)حكم نهايي و غيرنهايي: حكمي كه تمام مراحل دادرسي را طي كرده يا قابل فرجام (در ديوان عالي كشور) نباشد حكم نهايي ناميده مي‌شود.

 

4)حكم اعلاني و حكم اعلامي: حكمي كه از طريق جرايد و امثال آن به استحضار و اطلاع عموم مي‌رسد حكم اعلاني است. مثل حكم اعلان ورشكستگي، اما حكم اعلامي يا ابلاغي، حكمي است كه صرفاً به طرفين پرونده يا قائم مقام قانوني آنها ابلاغ و اعلام مي‌گردد. مثل حكم تخليه؛

 

5)حكم كشفي و حكم تأسيسي: حكمي كه حقي را كه قبلاً وجود داشته است اعلام كند حكم كشفي يا امضائي ناميده مي‌شود. مثلاً ديني را كه در گذشته بوده است احراز و تنفيذ و اعلام كند، و حكمي كه بيان انشاء حقي را از تاريخ صدور حكم بنمايد حكم تأسيس گويند مثل حكم طلاق؛

 

6) حكم كيفري، حكم حقوقي: حكم كيفري پس از احراز وقوع جرم توسط دادگاه‌هاي جزائي (كيفري) صادر مي‌شود و مبين وقوع جرم و انتساب آن به محكوم عليه است. حكم مدني يا حقوقي نيز مربوط به امورِ حسبي، و يا دعاوي ناشي از عقود و قراردادها و تعهدات ناشي از آن است.

 

7)حكم ترافعي و حسبي: حكمي كه دخالت دادگاه متوقف بر وقوع اختلاف و نزاع بين اشخاص است، حكم ترافعي مي‌نامند و حكمي كه دخالت دادگاه متوقف بر وقوع نزاع و اختلاف نبود و نياز به شكايت و تظلم خواهي ندارد حكم حسبي گويند.

 

8) حكم لازم الاجراء و غير لازم الاجراء: حكم لازم الاجراء حكمي است كه چنانچه محكوم عليه به مفاد آن عمل ننمايد، مأمورين اجراي احكام، به درخواست محكوم له (خواهان سابق) و با بكارگيري قوۀ قهريه ، مفاد آن را به طور اجباري به محكوم عليه تحميل مي‌نمايند و حكم غير لازم الاجراء مقابل آن است.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

حقوق زنان در قانون اساسی ج.ا.ا

حقوق زنان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تدوین دکتر یاسر هشترخانی؛ خانواده واحد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *