صفحه اصلی / مسائل نفتی کشور / انتخاب کنیم نفت یا انرژی

انتخاب کنیم نفت یا انرژی

انتخاب کنیم نفت یا انرژی

به تحلیل دکتر یاسر هشترخانی 

 

اتمام ذخایر نفت و سوخت فسیلی در کشور امری اجتناب ناپذیر است، چند سال زودتر و یا دیرتر فرقی ندارد، مهم آمادگی برای مقابله با این موضوع و استفاده از انرژی های جایگزین است، حال این سئوال مطرح است که آیا بهره گیری از انرژی خورشیدی می تواند یکی از این گزینه ها باشد؟

وجود حدود 300 روز آفتابی در سال در ایران باعث شده کشور ما در زمره بهترین کشورهای جهان در زمینه استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی به حساب آید. از طرفی چون ذخایر نفت کشور چشمگیر است به ما اجازه فکر کردن به دیگر راه های تولید انرژی را نداده اما باید دانست که این ذخایر تا ابد باقی نخواهند ماند و بالاخره روزی به اتمام خواهند رسید، در این میان کسانی برنده میدان خواهند بود که از هم اینک به فکر بوده و دنبال استفاده از انرژی های جایگزین نفت باشند. موقعیت جغرافیایی و پراکندگی روستایی در کشور بهترین فرصت را برای استفاده از انرژی خورشیدی میسر ساخته تنها تدبیری مسولانه می خواهد تا ایران مجهز به این انرژی لایزال الهی شده تا مردم از مواهب آن بهره مند شوند. در عین حال یکی از تکالیف برنامه پنجم در مورد استفاده از انرژی های نو و خورشیدی ایجاد زیرساخت های تولید تجهیزات نیروگاه های بادی و خورشیدی و توسعه کاربرد انرژی های پاک و افزایش سهم تولید این نوع انرژی ها در سبد تولید انرژی کشور است که به واسطه این تکلیف ایجاد پنج هزار مگاوات انرژی بادی و خورشیدی تا پایان برنامه یعنی در انتهای سال 1394 هدف گذاری شده است.

 

جایگاه انرژی خورشیدی در جهان

براساس گزارش سازمان انرژی های نو ایران، حدود 30 گیگاوات از ظرفیت فتوولتائیک جدید در سراسر جهان در سال 2011 عملیاتی شده که با افزایش 74 درصدی در کل جهان به میزان 70 گیگاوات رسیده است. نصب و راه اندازی واقعی در طول سال 2011 نزدیک به 25 گیگاوات بوده چرا که بعضی از ظرفیتهای متصل شده به شبکه در سال 2010 نصب شده بوده اند. ظرفیت عملیاتی سیستم های فتوولتائیک نیز در پایان سال 2011 حدود 10 برابر میزان کل نصب شده جهانی در 5 سال قبل بوده که به طور متوسط نرخ رشد سالانه 58 درصدی را در بازه زمانی 2006 تا 2011 به ارمغان آورده است. کشورهای پیشرو در بیشترین ظرفیت نصب شده تا انتهای سال 2011 آلمان، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و آمریکا بوده اند.گفتنی است، خورشید و انرژی متصاعد از آن منبع اصلی تمام انرژی های موجود در زمین است که منحصربه فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر نیز در جهان به شمار می آید که به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود. انرژی متصاعد شده از خورشید در مجموع حدود ۳٫۸ در ۱۰۲۳ کیلووات درثانیه است. با توجه به استانداردهای بین المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع(۳۵۰۰ وات/ ساعت) باشد استفاده از مدلهای انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه خواهد بود.

 

برنامه دولت برای استفاده از انرژی خورشیدی

گزارش های آماری حکایت از آن دارد که دولت تدبیر و امید برنامه های متنوعی در مقیاس گسترده برای استفاده از انرژی خورشیدی و رهایی از نیاز کشور به سوخت فسیلی و انرژی هسته ای در دستور کار دارد به طوری که امسال دولت 60 میلیون دلار به گسترش برنامه های استفاده از سلول های فوتوولتائیکی و بهره گیری از انرژی خورشید اختصاص داده است. سال گذشته کل بودجه انرژی خورشیدی ۱۲ میلیون دلار بوده است. یک مسئول دولتی درامور انرژی های خورشیدی در این زمینه می گوید که در صنعت تولید انرژی ایران انقلابی در حال شکل گیری است و برنامه ایران افزایش ظرفیت نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر با ظرفیت ۱۰۰ یا ۲۰۰ مگابایت حاضر به ۵۰۰۰ مگابایت، در طول برنامه ۵ ساله ششم است. به گفته وی؛ طی یکی دو سال گذشته با توجه به قوانین حمایتی که از انرژی خورشیدی و فوتوولتائیک داشتیم، بحث توسعه نیروگاهای خورشیدی را در دستور کار داریم. اما واقعیت این است که همچنان برای رسیدن به جایگاه مناسب در استفاده از انرژی خورشیدی با موانعی مواجه هستیم، تکنولوژی های استفاده از انرژی خورشیدی در جهان پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته و پایین بودن سطح این نوع از تکنولوژی در ایران یکی از عواملی است که باعث شده نتوانیم سهم انرژی خورشیدی را در سبد انرژی کشور افزایش دهیم.آرش نجفی با اشاره به اینکه راندمان پنل های خورشیدی در ایران بسیار پایین بوده و نگهداری از این پنل ها نیزدشوار است، گفت: غبار آلود بودن و ناپاکی هوای کشور از دیگر عواملی است که باعث شده انرژی خورشیدی جایگاه مناسبی در کشور نداشته باشد.این درحالی است که پاکی و بدور از غبار بودن هوا در کشورهای اروپایی سبب شده استفاده از انرژی خورشیدی در این کشورها روبه افزایش باشد. رییس انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران با بیان اینکه هنوز نیروگاه های انرژی خورشیدی در کشور جایگاهی ندارند، تاکید کرد: بر همین اساس ابتدا باید به سمت استفاده از آبگرمکن های خورشیدی بربام ساختمان ها رفته و این موضوع را در کشور همگانی کنیم.

 

انرژی خورشیدی نیازمند حمایت است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: پرداخت تسهیلات برای احداث نیروگاه و خرید برق تولید شده از انرژی خورشیدی به قیمت مناسب، بخش خصوصی را تشویق به فعالیت بیشتر در این زمینه می کند. حسین نجابت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: ایجاد زیرساخت ها و امکانات لازم برای بهره برداری از انرژی خورشیدی از جمله وظایف و تکالیف دولت است که باید اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد. وی با بیان آنکه دولت به تنهایی نمی تواند وارد این عرصه شود، تاکید کرد: دولت باید با اختصاص تسهیلات و برنامه ریزی، بخش خصوصی را ترغیب به فعالیت در زمینه تولید برق از انرژی خورشیدی کند. نجابت با بیان اینکه برنامه پنجم توسعه تاکید دارد سهم استفاده از انرژی های نو در کشور باید از کمتر از دو درصد حال حاضر به بیش از 4 درصد برسد، گفت: دولت باید راهکارهای مناسب را فراهم کرده و مصرانه دنبال اجرای آن باشد. اگر هر خانواده ایرانی با تشویق و ترویج دولت تنها 200 وات پنل خورشیدی را روی پشت بام خود نصب کند روزانه برقی معادل 1500 وات از خورشید بصورت رایگان در اختیار خواهد داشت که این میزان برق معادل بیست درصد مصرف برق یک خانوار است و به همین راحتی یک پنجم برق کشور را خود مردم می توانند تولید کنند.

 

برنامه وزارت نیرو چیست

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و تامین صفحات برق خورشیدی در ساختمان های کشور وجود ندارد، تصریح کرد: این صفحات تولید برق خورشیدی در مقیاس یک کیلووات نصب و راه اندازی خواهد شد. هوشنگ فلاحتیان با اشاره به تخصیص تسهیلات بلاعوض به منظور ساخت و راه اندازی صفحات برق خورشیدی در ساختمان ها، بیان کرد: براین اساس مشترکانی که تمایل دارند در محل زندگی خود صفحات خورشیدی نصب و برق تولید کنند تا سقف ۵۰درصد هزینه را به صورت بلاعوض از وزارت نیرو دریافت خواهند کرد. وی از آمادگی شرکت برق و وزارت نیرو به منظور خرید تضمینی برق این واحدهای کوچک خورشیدی از مشترکان خانگی خبر داد و افزود: وزارت نیرو آمادگی دارد برق تولیدی مشترکان خانگی از طریق صفحات خورشیدی را خریداری کند. از این رو به نظر می رسد عزم جدی لازم است تا کشور به سمت بهره گیری از فنآوری های تولید برق از خورشید برود تا از وابستگی به نفت و سوخت های فسیلی رها شود و گام در راه توسعه پایدار گذارد.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

سربرگ پتروشیمی، تضمینی برای دریافت فاینانس

روزی که سربرگ پتروشیمی، تضمینی برای دریافت فاینانس بود!   یاسر هشترخانی کارشناس حوزه نفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *