صفحه اصلی / مسائل حقوقی / الیات تکلیفی موضوع تبصره ۹ ماده ۵۳ قانون مالیاتهای مستقیم

الیات تکلیفی موضوع تبصره ۹ ماده ۵۳ قانون مالیاتهای مستقیم

الیات تکلیفی موضوع تبصره ۹ ماده ۵۳ قانون مالیاتهای مستقیم

?وزارتخانه ها ،
?موسسات و شرکت های دولتی و
?دستگاههایی که تمام یا قسمتی از بودجه آنها به وسیله دولت تامین می شود ،
?نهادهای انقلاب اسلامی ،
?شهرداریها و شرکتها و موسسات وابسته به آنها،
?و همچنین سایر اشخاص حقوقی ،

▪️مکلف اند ( چنانچه ملک محل استقرار یا تصرف شان ، اجاری باشد ) مالیات متعلق به مال الاجاره هایی را که پرداخت می کنند کسر و تا پایان ماه بعد به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نمایند .

▪️استعلام و کسب پاسخ استعلام مبنی بر میزان مالیات اجاره ملک مورد اجاره از اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک الزامی خواهد بود.

▪️ضمناً چنانچه مالک از جمله اشخاص موضوع ماده ۲ قانون مالیاتهای مستقیم باشند ، با توجه به بخشنامه سازمان امور مالیاتی ( ۶۳/ ۹۳/ ۲۰۰ – ۸/ ۶/ ۱۳۹۳ ) ، کسر مالیات تکلیفی موردنظر از ناحیه مستاجرِ تصریح شده در تبصره ی فوق ، موضوعیت نخواهد بود .

 

? قانون مالیاتهای مستقیم

? ماده ۱۹۲ ؛ در كلیه مواردی كه مؤدی یا نمایندة او كه به موجب مقررات این قانون از بابت پرداخت مالیات مكلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی است چنانچه نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نكند، مشمول جریمه‌ غیرقابل بخشودگی معادل سی درصد (۳۰%) مالیات متعلق برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون و (۱۰%) مالیات متعلق برای سایر مؤدیان می‌باشد.

? حكم این ماده در مورد درآمدهای كتمان شده در اظهارنامه‌های تسلیمی و یا هزینه‌های غیرواقعی نیز جاری است.

? تبصره – سازمان امور مالیاتی كشور مكلف است تكالیف و وظایف مؤدیان مالیاتی در مورد نحوه تنظیم و مواعد زمانی تسلیم اظهارنامه مالیاتی را از طریق رسانه ملی، روزنامه‌های كثیرالانتشار و سایر وسایل ارتباط جمعی به اطلاع عموم برساند.

 

? پرسش و پاسخ / مالیاتی

? تبصره ماده ۱۵۷ ق.م.م : در مواردی كه مالیات به هر علت از غیرمؤدی مطالبه شده باشد پس از تأیید مراتب از طرف هیأت حل اختلاف مالیاتی مطالبه مالیات از غیر مؤدی در هر مرحله‌ای كه باشد كان لم یكن تلقی می‌گردد و در این صورت اداره امور مالیاتی مكلف است بدون رعایت مرور زمان موضوع این ماده ظرف یك سال از تاریخ صدور رأی هیأت مزبور، مالیات متعلق را از مؤدی واقعی مطالبه نماید و گرنه مشمول مرور زمان خواهد بود.

⭕️ اگر برگ تشخيص ماليات اشتباهاً به اسم شخص ديگری صادر شده باشد چه كار بايد كرد ؟

?در اين صورت بايد شخصي كه اشتباهاً به نام او برگ تشخيص ماليات صادر شده است به برگ تشخيص اعتراض نمايد و با ارائه اسناد و مدارك لازم ضمن طرح پرونده در هیات حل اختلاف برابر تبصره یادشده برگ تشخيص مجدداً به نام مودي واقعی صادر و مالیات از وی مطالبه خواهد شد .

◾️ بخشنامه مالیاتی مرتبط

?شماره ۳۰/ ۴/ ۱۱۰۱۶/ ۵۳۲۹۶ تاريخ ۱۰/ ۱۱/ ۷۷?

《 ● بقرار اطلاع بعضي از حوزه ها و مراجع مالياتي ادعاي موديان مالياتي مبني بر مطالبه ماليات از غير مودي را که بايد به استناد تبصره ماده ۱۵۷ قانون مالياتهاي مستقيم توسط هيأت حل اختلاق مالياتي مورد رسيدگي قرار گيرد , صرفاً در هيأت هاي حل اختلاف مالياتي بدوي و تجديد نظر که بعد از صدور و ابلاغ برگ تشخيص ماليات با رعايت قسمت اخير ماده ۲۳۸ و تبصره ماده ۲۳۹ قانون مذکور حسب مورد تشکيل مي شود و همچنين هيأت موضوع ماده ۲۱۶ قانون مالياتهاي مستقيم که تشکيل آن بعد از شروع اقدامات اجرائي مي باشد ، قابل طرح و رسيدگي ميدانند که اين برداشت از قانون صحيح نمي باشد زيرا حکم تبصره ماده ۱۵۷ مورد بحث فاقد ” قيد و حصر ” بوده و لذا اگر پرونده در مرحله وصول و اجرا باشد طبق تبصره ۲ ماده ۵۸ آئين نامه وصول و اجرا قابل احاله به هيأت موضوع ماده ۲۱۶ قانون مالياتهاي مستقيم و در ساير مراحل براساس اقامه دعواي شاکي قابل طرح در هيأت هاي حل اختلاف مالياتي مستقر در اداره مربوطه خواهد بود .

● مفاد اين بخشنامه به تائيد هيأت عمومي شوراي عالي مالياتي نيز رسيده است.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

نکاتی مهم از قراردادهای (BOT)

دکتر یاسر هشترخانی حقوقدان و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در باره قردادهای (BOT) می‌نویسد: نكاتی مهم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *