صفحه اصلی / مسائل نفتی کشور / افزایش قیمت نفت موقتی است

افزایش قیمت نفت موقتی است

?افزایش قیمت نفت موقتی است

 

?پس از آنکه عربستان سعودی احتمال تمدید طرح کاهش تولید اوپک را افزایش داد، قیمت نفت امروز (دوشنبه) افزایش یافت اما یکی از کارشناسان بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان معتقد است که این افزایش قیمت احتمالاً ناشی از تغییرات اساسی در صنعت انرژی باشد و موقتی خواهد بود.

 

?به گزارش گروه انرژی نفت خبر از CNBC، اسکات دارلینگ، سرپرست بخش تحقیقات نفت و گاز آسیا و اقیانوسیه در بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان، گفت: «این درست است که ما در مورد خطرات عرضه به بحث بپردازیم، اما این نوع افزایش کوتاه‌مدت است، من فکر نمی‌کنم قیمت‌های نفت به‌صورت واقعی افزایش یافته باشد.»

 

?دارلینگ در گفت‌وگو با CNBC گفت: «به دلیل افزایش تولید نفت شیل ایالات‌متحده و کاهش تقاضا به علت نبود اطمینان در اقتصاد جهانی، موسسه جی پی مورگان انتظار دارد که اوپک طرح کاهش تولید نفت خود را تا سال 2020 میلادی تمدید کند.»

 

?پس از آنکه خالد فالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که احتمالاً اوپک و سایر تولیدکنندگان روی تمدید طرح کاهش تولید نفت توافق کنند، قیمت نفت در روز دوشنبه با افزایش مواجه شد.

 

?فالح گفت: «مهم‌ترین موضوعی که در نشست وزرای اوپک موردبحث قرار گرفت، موضوع تمدید طرح کاهش تولید اعضای اوپک و غیر اوپک برای نیمه دوم سال 2019 میلادی بود. با این حال، همه‌چیز می‌تواند تا ماه ژوئن تغییر کند.»

 

?اوپک، روسیه و دیگر تولیدکنندگان غیر عضو، موافقت کردند که از ماه ژانویه تولید نفت خود را برای مدت شش ماه، 1/2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند، و این توافق به‌منظور جلوگیری از افت قیمت نفت و جلوگیری از افزایش مازاد نفت در بازار صورت گرفت.

 

?معاملات آتی نفت خام برنت امروز در محدوده 73/23 دلار به ازای هر بشکه مبادله شد که این مقدار نسبت به جلسه گذشته حدود 1/02 دلار یا 1/4 درصد افزایش یافته است. نفت برنت در روز جمعه 0/6 درصد کاهش یافته بود.

 

?طبق پیش‌بینی جی پی مورگان، بهای نفت خام برنت در پایان نیمه دوم سال 2019 میلادی حدود 75 دلار به ازای هر بشکه خواهد بود. با این حال، متوسط قیمت نفت خام برنت برای تمام سال 2019 میلادی حدود 71 دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی شده است و از 2021 به 60 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

 

?نظرات دارلینگ در حالی مطرح می‌شود که بازار انتظار دارد صادرات نفت ایران در ماه مه بیش از پیش کاهش پیدا کند و میزان محموله‌های صادراتی نفت ونزوئلا نیز در هفته‌های آینده به دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده با کاهش مواجه شود.

 

?علاوه بر این، حملات هفته گذشته به دو نفتکش عربستان سعودی در سواحل امارات متحده عربی و همچنین حمله به زیرساخت‌های نفتی عربستان توسط پهپادها، تنش میان عربستان سعودی و ایران را افزایش داده است.

 

?ریاض، تهران را به سفارش حملات پهپادها به ایستگاه‌های پمپاژ نفت این کشور متهم کرد، حمله‌ای که گروه حوثی‌های یمن، مسئولیت آن را به عهده گرفته است. امارات متحده عربی هیچ واکنشی نسبت به عملیات خرابکاری نفتکش ها نشان نداده و البته ایران نیز خودش را از نقش داشتن در این حملات جدا کرده است.

 

?به دلیل تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه ایران که باهدف کاهش صادرات نفت این کشور به صفر صورت گرفت و همچنین افزایش حضور نظامی ایالات‌متحده در خلیج‌فارس، تنش میان ایالات‌متحده و ایران افزایش یافته است.

 

?با این حال، به اعتقاد کارشناس جی پی مورگان، در پی رشد تولید نفت شیل ایالات‌متحده که موجب کوتاه شدن چرخه بازار نفت شده، قیمت‌های فعلی افزایش پیداکرده اما این افزایش، کوتاه‌مدت است.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

سربرگ پتروشیمی، تضمینی برای دریافت فاینانس

روزی که سربرگ پتروشیمی، تضمینی برای دریافت فاینانس بود!   یاسر هشترخانی کارشناس حوزه نفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *