صفحه اصلی / مسائل اجتماعی / استرداد هدایا، پس از عقد نکاح

استرداد هدایا، پس از عقد نکاح

مواردى كه هدایا پس از عقد نکاح قابل مطالبه است :

یکی از شرایطی که هدیه داده شده را می‌توان پس از عقد نکاح مطالبه کرد؛ این است که مال مورد هبه ( بخشش ) باقى بوده و از بین نرفته باشد.

چنانچه پس از عقد نکاح، هدایایى از طرف زوجین یا بستگان آنها به طرف دیگر تقدیم شود، تنها در موارد ذیل هدایا قابل مطالبه و استرداد خواهد بود:

اول: مال مورد هبه (مثل سکه و طلا و جواهر و غیره) باقى بوده و از بین نرفته باشد. به عنوان مثال، چنانچه هدیه یک دستگاه وسیله نقلیه بوده که از ناحیه زوج به زوجه اهدا شده و این وسیله در اثر تصادف یا آتش‌سوزى و امثال آن تلف شده باشد، قابل استرداد و مطالبه نخواهد بود.

در این فرض بر خلاف هدایاى قبل از عقد که گفته شد، حتى قیمت آن نیز با وجود اینکه از نوع هدایاى ذاتاً قابل نگاه داشتن است، قابل مطالبه نیست؛ چه بر اثر تقصیر متهب ( دریافت کننده مال هبه یا همان دریافت کننده هدایا ) تلف شده باشد و چه به دلیلی غیر از آن.

دوم : در صورتى که هبه از نوع معوض نباشد و چنانچه از نوع معوض بوده باشد، عوض داده نشده باشد.

به عنوان مثال، واهب (کسی که هدیه داده ) شرط کند که در قبال وسیله نقلیه‌اى که هبه مى‌کند، یک دستگاه موتوسیکلت دریافت کند که در این صورت چنانچه واهب ( کسی که هدیه داده ) وسیله نقلیه را داده و موتورسیکلت را تحویل گرفته باشد، واهب حق رجوع به وسیله نقلیه را نخواهد داشت.

سوم : مال مورد هبه از مالکیت متهب (گیرنده هدیه و مال ) خارج نشده باشد.

به عنوان مثال، چنانچه هدیه‌گیرنده وسیله نقلیه را فروخته باشد و یا طلا و سکه‌ای که در زمان عقد گرفته باشد را فروخته باشد یا از طریق به رهن دادن آن به دیگرى، آن را متعلق حق غیر کرده باشد ( مثلا طلا داده به کسی و پولی قرض کرده باشد ) واهب ( هدیه دهنده ) حق مطالبه مال مورد هبه را نخواهد داشت، ولذا زمانى که در مال مورد هبه تغییرى حاصل شده باشد که از حالت اولیه آن خارج شده باشد؛

به عنوان مثال شمش طلا تبدیل به سکه‌هاى طلا شده باشد و یا مثلا دستبند و انگستر و سرویس جواهر تبدیل به سکه طلا و یا اتومبیل شده باشد که در این حالت مال مورد هدیه را نمى‌توان مطالبه کرد. تبدیل مال به مال دیگر به عنوان مثال، تبدیل وسیله نقلیه‌اى که هدیه شده، به وسیله نقلیه تبدیل شده است.

بنابراین اگر زوج و یا بستگان زوج در زمان عقد سکه و طلا و جواهر به زوجه هدیه کنند و زوجه آنرا بفروشد و یا آن هدایا وجود نداشته باشد دیگر زوج نمی‌تواند دادخواست استرداد هدایای سر عقد را تقدیم دادگاه نماید.

در باره hashtarkhani

همچنین بررسی کنید

حقوق زنان در قانون اساسی ج.ا.ا

حقوق زنان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تدوین دکتر یاسر هشترخانی؛ خانواده واحد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *